آیا فاروق برای معرفی جایگاه بلند خود نیازی به شایعه دارد؟

آیا فاروق برای معرفی جایگاه بلند خود نیازی به شایعه دارد؟مدتی است در فضای مجازی و افکار عمومی پیرامون «فاروق» بحث‌‌ها و فرضیه‌هایی مطرح شده است که به فاروقی‌ها نسبت داده می‌شود. عمده‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 1. شایعه وجود گنج در این منطقه به‌دلیل تلاش برای معروف کردن فاروق می‌باشد.
 2. وجود «فقر» در یک منطقه خاص می‌تواند زمینه شایعه را فراهم نماید تا در نزد مسئولین، آن منطقه دیده شده و مورد توجه قرار گیرد.

این احتمالات و دیگر اظهارات به‌نوعی این مفهوم را القاء می‌نماید که افراد مؤثر در پیشرفت‌های اخیر فاروق با سناریویی ازقبل تعیین‌شده، شایعه گنج فاروق را تدوین نموده و آن را اجرا نموده‌اند!!! ابتدا برای روشن‌شدن این موضوع لازم است اشاره‌ای کوتاه به شیوه‌های رفتاری انسان‌ها برای رسیدن به اهداف موردنظر خود بنماییم.

درباره رفتار فردی و جمعی انسان‌ها برای دستیابی به اهداف خود از نظر اندیشمندان اسلامی حداقل دو شیوه کلی وجود دارد؛ یکی شیوه شیطانی که عناصر اصلی آن شامل دروغ، فریب، نیرنگ و شایعه می‌باشد که در دنیای سیاست برای رسیدن به قدرت به سیاست ماکیاولی معروف است. بدین معنا که برای رسیدن به هدف از هر وسیله‌ای می‌توان استفاده نمود. به‌عبارت دیگر «هدف وسیله را توجیه می‌نماید». شیوه دیگر روش اسلامی است که عناصر اصلی آن صداقت، صراحت، درستی عمل و درحد بالاتر آن ایمان به خدا و حرکت بر محور اخلاص و انجام امور برای خدا است که این شیوه انبیاء و اولیاء و بزرگان دینی است و در این مقطع زمانی روش حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری برگرفته از آن است.

نتیجه آنکه شیوه شیطانی ازنظر اسلام مردود است و هیچ مسلمانی حق ندارد برای رسیدن به اهداف خود متوسل به دروغ، فریب، شایعه و از این‌قبیل مفاهیم گردد. افزون بر این، استفاده از این شیوه که از گناهان کبیره می‌باشد موجب گرفتار شدن به عذاب دردناک الهی خواهد شد.

بنابراین، باتوجه به مقدمه مذکور درمورد فرضیه اول و ناپسند و زشت دانستن شایعه، که هدفی جز تخریب روانی و افشاندن تخم بی‌اعتمادی و خدشه‌دار شدن اعتبار اجتماعی افراد را به همراه ندارد، چنانچه فرد یا افرادی اعم از فاروقی و غیر آن از شیوه شیطانی و شایعه برای معروف کردن فاروق استفاده نموده‌اند تقاضا می‌نماییم دستگاه‌های امنیتی، انتظامی و قضایی با استناد به مدارک موثق و بر اساس عدالت اسلامی ضمن شناسایی افراد شایعه‌پرداز با آن‌ها برخورد قانونی نمایند.

 

درمورد فرضیه دوم این معنا را به ذهن متبادر می‌سازد که به‌خاطر فقر، فاروقی‌ها این شایعه را ساخته‌اند. بدیهی است در ریشه‌یابی بروز شایعه در یک منطقه خاص «فقر» می‌تواند یکی از عوامل شایعه محسوب گردد اما کارشناسان امور اجتماعی که از توانمندی‌های فاروق بی‌خبر هستند چنانچه نسبت به آن آگاه شوند به این نتیجه خواهند رسید که وجود فقر درمورد فاروق صدق نمی‌کند. برای آشنایی افکار عمومی و کارشناسان محترم به‌ بخش‌هایی از این توانمندی‌ها و جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و گردشگری فاروق اشاره می‌نمایم[1]:

 • وجود چند اثر ثبت ملی ازجمله، تپه قلعه فاروق با قدمت هفت‌هزارساله، آتشدان باغ‌بدره و استودان‌های فاروق در دوران ساسانیان و دیگر آثار تاریخی باارزش بیانگر تاریخ کهن فاروق می‌باشند. همچنین در کتب تاریخی از فاروق به‌عنوان یکی از دروازه‌ها و شهرهای ولایت استخر یاد شده و مردمِ آن را جماعتی اهل علم و فضل خوانده‌اند؛
 • وجود بیش از هزار هکتار باغ با انواع میوه‌ها که در رأس آن‌ها «انار» جلوه‌گر شده و شاخص‌ترین گونه‌های آن انار شیرین «شهوار» است. درواقع این گونه انار با ویژگی‌های خاص خود منحصر به فاروق می‌باشد؛
 • قنوات 18گانه (12 فعال) فاروق با ویژگی‌های منحصربه‌فرد نظیر دوطبقه بودن و میزان آبدهی بسیار زیاد علی‌رغم فاصله اندک سرچشمه با مظهر آب، از هزاران سال پیش آب مورد نیاز برای باغات و زمین‌های کشاورزی این منطقه را تأمین نموده که بیانگر توانایی و حکایت از هوش و درایت معماران قدیم دارد؛
 • تنگ فاروق و جنگل فاروق مسیری برای بازرگانان قدیم و طبیعتی بکر برای کوه‌پیمایان و گردشگران امروز فراهم آورده است طبیعت زیبای «باغ‌بدره» با آبی گوارا و درختان سربه‌فلک کشیده از زیباترین تفرجگاه‌ها و جاذبه‌های طبیعی شهرستان به‌شمار می‌رود؛
 • در عرصه‌های ورزشی قهرمانان فاروقی مدال‌های افتخارآفرین ملی و آسیایی را کسب نموده و تیم فوتبال گلستان فاروق به‌عنوان نماینده شهرستان مرودشت در لیگ دسته یک استان همچنان میدان‌دار است؛
 • از فعالیت‌های اقتصادی مرتبط با صنایع کشاورزی، دامپروری و حمل و نقل در فاروق می‌توان به پرورش اسب‌های اصیل، کشت زعفران، وجود تعاونی باغداران با حدود 300عضو به‌عنوان بزرگ‌ترین تعاونی شهرستان، تعاونی کامیون‌داران نزدیک به دویست عضو و ده‌ها کارگاه‌ تولیدی دیگر اشاره نمود.
 • در زمینه جاذبه‌های دیگر گردشگری فاروق می‌توان از مجموعه گردشگری بهارستان، کوچه‌باغ‌های طولانی، بافت قدیم فاروق، قبرستان قدیم، شیخ‌مکان، حمام دوران قاجاریه و … یاد نمود. قابل توجه است که فاروق در میان کلیه روستاهای شهرستان مرودشت به‌عنوان یکی از چهار روستای «هدف گردشگری» شناخته شده است. همچنین، موقعیت جغرافیایی فاروق در میان سه اثر ثبت جهانی یعنی پاسارگاد، تخت جمشید و نقش رستم، فاروق را به مثابه یک اقامتگاه بزرگ بوم‌گردی با ظرفیت‌های متعدد برای جذب گردشگران داخلی و خارجی تبدیل نموده است.

 

ذکر چند نکته در این مقاله ضروری به‌نظر می‌رسد که عبارتند از:

 1. فاروق از هر منظری نگاه شود چه در حوزه اقتصادی، چه در حوزه فرهنگی، دینی و چه در عرصه کشاورزی، ورزشی، هنری و حضور در صحنه‌های دفاع مقدس و تقدیم شهدای عالی‌مقام و مشارکت سیاسی اعم از انتخابات، راهپیمایی‌های سالانه 22بهمن و روز قدس در دهه‌های اخیر و همچنین عشق ورزیدن به اهل بیت (ع) و تقدیم اموال خود در قالب وقف‌های متعدد، تعزیه‌خوانی‌ها، سوگواری‌های ایام محرم و اهتمام ورزیدن به ماه مبارک رمضان و وجود مساجد با خانه عالم و مجتمع بزرگ مذهبی – فرهنگی حضرت امیرالمؤمنین (ع) (درحال ساخت) و فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی و پایگاه‌های مقاومت فاروق و وجود امام‌زاده شاهزاده زکریا همگی بیانگر فرهنگ غنی  برگرفته از فرهنگ ایران اسلامی در فاروق است؛
 2. تأکید می‌گردد آنچه از سوی شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی تحت‌عنوان «گنج فاروق» مطرح شده هیچگونه واقعیتی ندارد و حتی ادعای مدعیان هنوز به اثبات نرسیده است؛
 3. فاروقی‌های هوشمند و با بصیرت متوجه این موضوع هستند که دشمنان اسلام و انقلاب شکوهمند اسلامی با هزینه‌های بسیار سنگین و برخورداری از ابزارهای رسانه‌ای به‌دنبال کوچکترین فرصت هستند تا با سوء استفاده از هر موقعیتی تبلیغات خود را آغاز نمایند و با کمک ایادی خود در داخل برعلیه نظام جمهوری اسلامی بهره جویند. بنابراین با هوشیاری نگذاشته و نخواهند گذاشت که دشمنان و ضد انقلاب از ماجرای فاروق سوء‌استفاده نمایند و ان‌شاءالله همراه با مقام عظمای ولایت و ملت بزرگ ایران تا تحقق «تمدن نوین اسلامی» در جهان  از هیچ کوششی دریغ نخواهند ورزید؛
 4. اطلاعات صحیح و درست به‌عنوان اصلی‌ترین مواد خام هرگونه تحلیل نسبت به رفتار یک شخص یا اشخاص یا هر موضوعی محسوب می‌شود. بدیهی است تحلیل و نتیجه‌گیری که بر اساس اخبار کذب و حتی برداشت نادرست انجام گیرد تحلیلی باطل را پیش روی ما قرار می‌دهد. بنابراین لازمه تحلیل و نتیجه‌گیری منطقی اطلاعات و اخبار موثق می‌باشد. افزون بر این تقوای الهی و پرهیز از شتابزدگی نیز می‌تواند در تحلیل‌ها، داوری‌ها و قضاوت‌های ما نقش اساسی داشته باشدکه این مهم نباید مورد فراموشی قرار گیرد.

در جمع‌بندی نهایی می‌توان به این نکته اشاره کرد که باتوجه به موفقیت و حمایت چشمگیر مردم فاروق در برگزاری نخستین جشنواره مردمی انار و گردشگری فاروق در سطح بسیار عالی در اواخر مهرماه سال جاری که به اذعان اهل فن به‌رغم برگزاری جشنواره در محدوده روستا، بازتاب‌های آن در سطح ملی خود را نشان داد که نمونه آن پخش مستقیم مراسم روز اصلی از طریق شبکه استانی و شبکه سراسری «شما» بود. جشنواره موفق شد نسبت به معرفی فاروق، اشتغالزایی و بالا بردن شادابی روحیه مردم منطقه با وحدتی مثال‌زدنی میان اعضای شورای اسلامی، دهیاری، اعضای دبیرخانه جشنواره، تعاونی باغداران، پایگاه‌های مقاومت بسیج و دیگر اقشار مختلف مردم، همزمان به عمران و آبادانی فاروق (نظیر میادین مصلی، انار، اِلمان صلوات و …) در سال اقتصاد مقاومتی پرداخته و در عمل نشان دهد که می‌توان با برخورداری از شیوه اسلامی و مدیریت جهادی کارهای بزرگی انجام داد. درواقع جشنواره فاروق با پیامدهای مثبت آن به‌گونه‌ای پیش رفت که به‌عنوان یک مدل و الگوی کار در میدان عمل در نزد مسئولین و سخنرانان منطقه و افکار عمومی زبانزد خاص و عام گردید.

بنابراین فاروق با این توانمندی‌ها و استعدادها که بخش اندکی از آن در جشنواره به‌نمایش گذاشته شد «هیچ نیازی به شایعه گنج ندارد» و ما بر این باوریم که گنج واقعی فاروق طبیعت زیبای خدادادی آن و قدمت تاریخی و استعدادها و توانمندی‌های ناشناخته آن می‌باشد که می‌تواند از طریق روش‌های سالم، «فاروق» را طی یک برنامه بلندمدت به جایگاه واقعی خود برساند.

دکتر رضا زارع فاروقی

عضو هیئت علمی دانشگاه و مدیر مؤسسه مرودشت‌شناسی

 

 

 

 


[1] – جهت مطالعه بیشتر پیرامون جایگاه فاروق در ابعاد مختلف به مکتوب «پیش‌درآمدی بر کتاب فاروق شهری از ولایت استخر فارس» نوشته نگارنده مراجعه شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

برچسب ها

مطالب مربوطه...

یک دیدگاه